דרושות חברות ישראליות עם פיתוחים חדשניים לשווקים באמריקה הלטינית!

" גם אני רוצה להיות חלק מההצלחה הישראלית !" כך אמר לי פעם איש יקר מדרום אמריקה וגם הוסיף הסבר פשוט ואמיתי : "אני גר בדרום אמריקה עם משפחתי ואת עסקי הגדולים והטובים עשיתי כאן, מצד שני אני אוהב ומעריך מאוד את ישראל והקשר שלי עם הארץ הוא בתרומות הרבות שאני מעניק לישראל כל שנה, אבל הגיע הזמן להיות גם שותף להצלחה הכלכלית בישראל", ואז הוסיף סיכום למקרה שלא הבנתי, "אני מעוניין להיות שותף עסקי של חברה ישראלית, שרוצה לחדור לשווקים בדרום אמריקה, יש לי רשת הפצה קיימת ועובדת, מכיר היטב את האזור, יודע איך לעשות עסקים עם אנשי המקום ויש לי גב כלכלי רחב, כך שכל מה שחסר לי זאת חברה ישראלית שרוצה את השוק הלטיני."

יצאתי מהפגישה וחשבתי, שיותר ברור מזה לא יכול להיות. אמריקה הלטינית היא הרי שוק ענק ברמה העולמית עם יותר מ-600 מיליון צרכנים,  מדינות עם צמיחה כלכלית טובה מאוד ונכון גם כאלה עם פחות. ישנן מדינות עם צרכים, שחברות ישראליות יכולות לתת להן מענה נכון וכך לחדור ליבשת הענקית הזאת ובסופו של דבר אם בונים תהליך במקצועיות התוצאה תהיה מוצלחת, שזאת הרי המטרה של כל חברה להיות רווחית.

משיחות שאני מנהל עם יזמים ישראלים, מנכ"לים ומנהלי המכירות, אני שומע מהם על הקשיים שמופיעים בפניהם בשווקים המוכרים כמו אירופה, הזמנים השתנו וכעת מרגישים שהגיע הזמן לעשות שינויים בחברה מבחינת אסטרטגית השיווק, מחפשים שווקים חדשים בעולם, שווקים שיוכלו לחדור אליהם עם המוצר שלהם, עם הפיתוח שלהם או עם השרות שהם מסוגלים לתת.

מחפשים כלכלות עם כיוון לצמיחה, עם רעב להצליח ועם רעב להוות תחרות לכלכלות היותר מוכרות לנו כמו המזרח הרחוק, אירופה וארה"ב והתשובה נמצאת בכלכלות השונות באמריקה הלטינית. בעשור האחרון רואים יותר ויותר חברות מן העולם שעושות עסקים שונים בדרום אמריקה ובמרכז אמריקה. אפילו סין כבר התחילה לזהות את הפוטנציאל הענק שביבשת וכך סין הולכת וסוגרת עסקאות עם הממשלות או ישירות עם השוק הפרטי באמל"ט.    דוגמא חדשה ומאוד בולטת היא עסקת הענק של יותר מ-50 מיליארד דולר בביצוע התעלה הימית של ניקרגואה, חברה סינית בשם HKND-GROUP תבנה את התעלה שתחבר את האוקיינוס האטלנטי עם האוקיינוס הפסיפיק ותהווה תחרות לתעלת פנמה הידועה, לטענתם הפרויקט ייצור יותר ממיליון מקומות עבודה הן למקומיים והן לחברות מארצות אחרות, האם יש כאן הזדמנות לחברות ישראליות?

אבל מעבר למגה פרויקט שכזה יש מקום לחברות כמעט מכל סוג ונפח, הדברים תלויים כמובן באיכות הפיתוח והמוצר, לתועלת שלו ולרלוונטיות שלו בשוק הלטיני.

בשלב זה אפשר לסכם את זה כך, הצורך בחברות ישראליות, חדשניות וטובות קיים בדרום ומרכז אמריקה. לכן השאלה שלדעתי כל מנכ"ל חברה ישראלית צריך לשאול את עצמו כיום היא היכן החברה שלו תהיה בעוד 10 או 20 שנה. חששות מפני שינויים ומפני שווקים חדשים זה דבר טבעי, ומציאת שותף עסקי מעבר לים לא צריך להיות מאיים אלא להיפך זה בא להקל על הצדדים ביצירת הזדמנות עסקית טובה לכולם.

בזמן ששווקים מוכרים הולכים ומצטמצמים עבור הישראלים, אמריקה הלטינית נפתחת כלפינו.

אני לרשותכם, אשמח לסייע בכל מה שאוכל מנסיוני ומההכרות עם היבשת כמו במציאת שותפים עסקיים, בהצלחה!

כתב: דניאל וולמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *